דם טבורי

דם טבורי - מקור תאי גזע

מידע על דם טבורי והשתלת תאי גזע

במהלך חודשי ההריון, חבל הטבור והשלייה הם האמצעים דרכם מסופק חמצן ומזון לעובר. עם התפתחות הטכנולוגיה ומדע הרפואה, גילו כי לאחר ניתוק חבל הטבור, נותר דם בשלייה, הוא נקרא דם טבורי וניתן להפיק ממנו תאי גזע. תאים אלו מופקים מהדם ומסייעים במגוון טיפולים רפואיים.

כיום, ישנן טכנולוגיות המאפשרות איסוף של דם טבורי מהשלייה והקפאתו לצורך הפקת תאי גזע ושימוש בעתיד, למגוון צרכים רפואיים. תאי גזע המופקים מתוך דם טבורי משמשים לבניית תאי הדם והמערכת החיסונית וכבר היום נעזרים בהם לטיפול בחולים הסובלים ממחלות דם, או סרטן. מחקרים מראים כי לתאים אלו יכולת ייחודית להתפתח לסוגים שונים של רקמות ולא ירחק היום בו יעשה בהם שימוש לצרכי חידוש איברים.

תאי גזע – טיפול במחלות

תאי גזע המופקים מתוך דם טבורי מסייעים לרוב לטיפול במחלות תורשתיות וממאירות, ובמקרים של פגיעה במערכת החיסון לאחר ניתוחי השתלת איברים שונים. לרוב, ייעשה שימוש בדם טבורי של קרובי משפחה, אחים, אחיות, או הורים. נדיר שישתמשו בדם טבורי של החולה עצמו.

תאי גזע קיימים אצל כל האנשים, בכל הגילאים, באנשים מבוגרים מקור לתאי גזע עשוי להיות מוח עצם, או דם היקפי, בתינוקות – דם טבורי. במצבים בהם חולה זקוק להשתלת תאי גזע, על הרופאים לקבוע באיזה מקור להשתמש. מצבים בריאותיים שונים עלולים להגביל את המקורות המתאימים להפקת תאי גזע. לעיתים, המקור היחיד שיתאים לצורך זה, יהיה דם טבורי.

השתלת תאי גזע מתוך דם טבורי

הצלחתה של השתלת תאי גזע תלוי במספר פרמטרים, אחד מהם, הנו מספר התאים המושתלים. הפקת תאים אלו מתוך דם טבורי, מאפשרת שימוש בפחות מ – 100 סמ"ק דם. מצב זה מטיל מגבלות על מספר התאים שניתן להפיק ובמקרים בהם קיים מחסור, נפגעים סיכויי ההצלחה של הטיפול.

אולם, ישנם מאפיינים רבים שתורמים להצלחת הטיפול:
  • תאי גזע המופקים מתוך דם טבורי הנם תאים צעירים וראשוניים, בעלי יכולת התחדשות גבוהה מאוד.
  • הם בעלי התנגדות חיסונית פחותה מזו של תאי גזע הנלקחים מאדם בוגר ולכן נדרשת להם התאמה פחותה בין החולה לתורם.
  • בשונה ממצבים של תרומת איברים אחרים, אין צורך לנתח את התורם.
  • התורם לא הספיק לרכוש היסטוריה של מחלות.
  • זמינים לשימוש מיידי, ללא צורך בחיפוש ממושך אחר תורם, או המתנה לאיסוף.

טיפול וריפוי סרטן באמצעות תאי דם טבורי

אחת מהשיטות לטפל במחלת הסרטן היא על ידי שימוש בתאי דם טבורי. רוצה לדעת במה בדיוק מדובר וכיצד פעול התהליך?

חדרים נקיים ומעבדות לשמירת דם טבורי

בישראל ובעולם קיימים מרכזים רבים לשמירת דם טבורי, המכונים - בנק דם טבורי. בעת בחירת הבנק המתאים חשוב לוודא כי בו חדרים נקיים ומעבדות העומדים בתקנים מחמירים ולבדוק היטב מה השירות המוצע לכם. למידע המלא לחץ כאן...מאמרים אחרונים

קישורים
- השתלת איברים
- תרומת איברים
- השתלת כליה
- השתלת לבלב
- השתלת לב
- השתלת מוח עצם
- סחר איברים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת שיער | מפת האתר

חיפושים רלוונטיים: מהו דם טבורי, כיצד מפיקים תאי גזע