השתלת כליה

השתלת כליה

מהי השתלת כליה ומי זקוק לה?

השתלות כליה מתבצעות בגופם של חולי אי ספיקת כליות והצלחתן פותרת את החולים מצורך בדיאליזה ומקנה להם איכות חיים כמעט זהה לזו של אדם בריא. במסגרת הניתוח נלקחת כליה מתורם חיי, או מת ומועברת אל גופו של המושתל. הכליה המושתלת אינה מחליפה את הכליה הקיימת, כלומר אין צורך להסיר את הכליות בגופו של המושתל. אנשים נולדים עם זוג כליות בצידי הגב התחתון, הכליה המושתלת ממוקמת באזור הבטן התחתונה.

מדובר בהליך רפואי מאוד קשה, שכן לא דיי בהשתלה עצמה כדי להבטיח את שיקום בריאותו של החולה. על גופו לקלוט את האיבר החדש ולשם כך מדוכאת מערכת החיסון, באופן יזום. בחלק מן המקרים ההשתלה אינה מצליחה והחולה שב לטיפולי דיאליזה, לעיתים הוא אף עלול לאבד את חיו כתוצאה מזיהום פשוט, שמערכת החיסון שלו חלשה מכדי להתמודד עימו.

תגובת מערכת החיסון בעת השתלת כליה

התגובה החריפה ביותר, עלולה להתרחש כאשר החולה רוכש נוגדנים בפני רקמת האיבר המושתל, לעיתים בשל עירויי דם קודמים, או השתלות. נוגדנים, הם למעשה חלבונים המופקים על ידי המערכת החיסונית ותפקידם להגן על גוף האדם מפני חומרים זרים שעלולים להזיק לגוף. אבל, אותן נוגדנים אינם יודעים להבדיל בין חיידקים ווירוסים, לבין רקמה של איבר זר, הנחוץ לתפקודו של המושתל. ככל שהגוף נחשף לסוגים רבים יותר של רקמות, כמו אחרי היריון (האם נחשפת אל רקמות העובר), או קבלה של מנות דם, כך מגוון הנוגדנים שהוא מפתח רחב יותר וקשה יותר למצוא עבורו תורם מתאים.

בשלב מסוים בניתוח, המנתח מחבר בין מחזור הדם של החולה, לבין העורק בכליה המושתלת ובמקרה של חסינות, נוצרים קרישי דם בעורקיות הקטנות בכליה. במקרים בהם מתרחשת תגובה כזו, יש לכרות מיד את הכליה המושתלת, שכן היא עלולה לסכן את חייו של החולה. מצב זה ניתן למנוע באמצעות מבחן הצלבה, שבודק האם בדמו של המושתל יש נוגדנים כנגד הרקמה של הכליה, אם ההצלבה חיובית לא ניתן לבצע את הניתוח.

בכדי לאפשר קליטה של האיבר, לקראת השתלת כליה מקבל החולה טיפולים שונים לדיכוי מערכת החיסון, בהם טיפולי הקרנות, או תרופות שמטרתם להרעים את התאים, קורטיזון ועוד. לאחר ההשתלה, יש לשקם את המערכת החיסונית של החולה, שכן כל וירוס עלול לסכן את חיו במצב זה. נדרשת שימת לב מיוחדת להיגיינה בסביבתו ולשם כך יוצרים עבור המנותחים חללים בהם בוצע ניקוי של חיידקים ונגיפים.

חשוב להבין, שבסופו של דבר כל איבר מושתל נדחה על ידי הגוף, השאלה היא רק משך הזמן שלוקח לגוף לפתח נוגדנים וליצור חסינות. בשלב מסוים מתפתח בגוף מנגנון דחייה כרונית, אך עד שזה קורה, יכול המושתל ליהנות מהשיפור בבריאותו. המנגנון הזה מופעל משום שתאי הרקמה של התורם, אינם זהים לתאיו של המושתל.

השתלת כליה – התאמה בין תורם ומושתל

גורם נוסף שישפיע על השרדות האיבר המושתל ותוחלת חיו, הוא מידת ההתאמה בין הרקמות של התורם, לבין אלו של המושתל. התאמה זו כוללת שתי מערכות, סוג הדם וסיווג הרקמות. מבחינת סוג הדם, נדרשת התאמה זהה לזו הדרושה בעת קבלת מנת דם:

  • בעלי סוג דם A, יוכלו לקבל איבר מתורם בעל סוג דם זהה, או סוג O.
  • בעלי סוג דם B, יוכלו לקבל איבר מתורם בעל סוג דם זהה, או סוג O.
  • לבעלי דם מסוג AB, יתאים תורם בעל סוג דם A, B, AB, ו - O.
  • בעלי סוג דם O יכולים לתרום לכולם, אך לקבל איבר רק מבעלי סוג דם O.

מבחינת סיווג רקמות, ככל שמידת ההתאמה תגדל, כך יגדל הסיכוי להצלחת ההשתלה. התאמה מלאה, קיימת רק בין תאומים זהים והם למעשה, בעלי הסיכוי הטוב ביותר מבחינת תרומת איברים, בכל הנוגע לניתוחי השתלת כליה. אולם, שיעור ההצלחה בניתוחים אלו, כאשר התרומה מגיעה מתורם חי, הנו גבוה יחסית ובחלק גדול מהמקרים ניתן לבצע השתלה גם בהיעדר התאמה מלאה במערכת סיווג רקמות. כאשר התורם נפטר לעומת זאת, סיכויי ההצלחה פחותים ולהתאמה חשיבות גדולה יותר.

מה תוחלת החיים של כליה מושתלת?

סיכויי ההצלחה בהשתלות כליה גבוהים יחסית: בקרב 9 מתוך 10 מושתלים הכליה תמשיך לתפקד בשנה הראשונה, בקרב 8 מתוך 10 היא תתפקד גם בחמש השנים הבאות. בקרב כמחצית מהמושתלים, תמשיך הכליה לתפקד גם לאחר 25 שנים, בהנחה שהתרומה ניתנה מאדם חי, אם זו כליה של תורם מת, היא תחדל לתפקד כעבור כ – 10 שנים.

כליות מושתלות יכולות לתפקד במשך שנים ארוכות, אולם כאמור, בשלב מסוים הגוף דוחה את הכליה. אין זה קורה בין רגע, זהו תהליך, הקרוי "דחייה כרונית", בסופו נאלץ החולה לשוב לטיפולי דיאליזה.


רשלנות רפואית בניתוח כריתת כליה

תיאור של תביעה משפטית שהוגשה לאחר רשלנות רפואית שהובילה לכריתת כליה...



מאמרים אחרונים

קישורים
- השתלת איברים

חיפוש באתר



צור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:




מוח עצם | דם טבורי | תרומת איברים | השתלת ריאה | השתלת שיער | מפת האתר

חיפושים רלוונטיים: היכן מבצעים השתלת כליה, תרומת איברים מאדם חי, ניתוח השתלה מוצלח