השתלת לבלב

השתלת לבלב - מידע לחולי סוכרת

השתלת לבלב – כל מה שחשוב לדעת על השתלות לבלב

לבלב הוא בלוטה עם צורה אגסים, אורכו כ – 15 ס"מ באדם בוגר ומשקלו נע בין 85, ל – 100 גרם. הלבלב ממוקם בבטן המרכזית, חלקו הרחב צמוד לתריסריון וקצהו הצר לטחול. הלבלב הוא איבר שתפקידיו העיקריים הם איזון רמת הסוכר בגוף והפרשת חומרים שחיוניים לתהליך העיכול. תפקוד לקוי של הלבלב (קיים בקרב חולי סוכרת) עלול לפגוע בכל מערכות הגוף ולהצריך ניתוח השתלת לבלב.

מיצי הלבלב המופרשים אל מערכת העיכול מכילים אנזימים שונים, שתפקידם חיוני לתהליך עיכול תקין. בניהם, עמילאז, טריפסין, ליפאז, קרבוקסיפפטידאז ועוד. אנזימים אלו נחוצים לעיכול שומנים, חלבונים ופחמימות. מחסור בהם ימנע השלמה של תהליך פירוק אבות המזון.

חלק אחר של הלבלב, כאמור, מייצר הורמונים, בלבלב תאי אלפא המפרישים את הורמון הגלוקגון ותאי בטא המפרישים את הורמון האינסולין. הורמונים אלו אחראיים על איזון רמות הגלוקוז בדם, הגלוקגון מאפשר פירוק של סוכרים לגלוקוז ושחרורם לדם ואילו האינסולין מאפשר הגדלה של כמות קולטני סוכרים והגברת ספיגת הגלוקוז.

מי זקוק לניתוח השתלת לבלב

רוב ניתוחי השתלת הלבלב מבוצעים בחולי סוכרת, לעיתים אף בטרם החלו לסבול מסיבוכי המחלה. מחלת הסוכרת הנה מחלה חשוכת מרפא ופרוגרסיבית, שעל נזקיה ניתן למנות פגיעה בכליות, בראייה, בכלי דם ועצבים שונים בגוף, בגפיים התחתונות ועוד. לא ניתן לרפא סוכרת, אך ניתן לאזן את מצבו של החולה באמצעים שונים, בניהם ניתוח השתלת לבלב.

קיימים שני סוגי סוכרת, סוכרת נעורים – סוג 1 וסוכרת מבוגרים – סוג 2. בשני המקרים סובל הגוף ממחסור אינסולין: בחולי סוכרת נעורים נפגעת יכולתו של הלבלב ליצר אינסולין ולהפרישו לגוף, ואילו בחולי סוכרת מבוגרים נוצרת סבילות בגוף להורמון האינסולין והלבלב נדרש ליצר כמויות גדולות יותר, בכדי להגיע להשפעה הנדרשת. רוב ניתוחי השתלת הלבלב מבוצעים בחולי סוכרת נעורים.  

השתלת לבלב – סיכויי הצלחה בקרב חולי סוכרת

בשנים האחרונות חלה התפתחות רבה בכל הנוגע לטיפולים נוגדי דחייה ובעקבות כך, כיום, תוצאותיהם של ניתוחי השתלת לבלב טובות כמעט כמו תוצאות ניתוחי השתלת כליה. כ – 80% מהחולים שיעברו השתלת לבלב בהצלחה, לא יזדקקו יותר להזרקת אינסולין ויהינו מאיכות ותוחלת חיים משופרת. ניתוח השתלת לבלב מתאים בייחוד לחולי סוכרת שמתקשים להתאזן, הוא עשוי למנוע סיבוכים מטבוליים שונים ופגיעה באיברים.

תהליך ניתוח השתלת לבלב

חשוב להבין שתהליך הניתוח בכל מקרה של ניתוח השתלת איברים, אינו מתייחס אך ורק אל הניתוח עצמו, אלא גם אל הבדיקות שקודמות לו, זמן ההמתנה ותהליך ההחלמה. יתרה מכך, בחלק מהניתוחים, כמו בניתוח השתלת לבלב, גם לאחר ההחלמה מהניתוח נדרש המטופל לשינויים רבים באורח חייו.

לפני כל ניתוח השתלת לבלב, עובר המועמד הערכה רפואית, שמטרתה לקבוע את כדאיות וסיכויי ההצלחה של הניתוח. ההערכה תכלול סיווג רקמות ובדיקות דם, בדיקת א.ק.ג והערכה לבבית, צילום חזה, בדיקה של רופא אנדרוקרינולוג (מתמחה בסוכרת), רופא נפרולוג (מתמחה בטיפול במושתלי כליה ולבלב) והרופא המשתיל.

האיבר המושתל, נלקח מהתורם יחד עם חלק קטן מהמעי, הוא מושתל בגופו של החולה מימין לשלפוחית השתן והחלק ממעי התורם. אותו חלק מחובר אל המעי של המנותח. לרוב אין צורך בהסרת הלבלב של המקבל, גם אם יכולתו ליצר אינסולין נפגעת (אחד המאפיינים של מחלת סוכרת), הוא ממשיך בתפקודיו האחרים.1. לבטים
שימי דוידי (24.05.2008)

השתלת לבלב (pancreas transplantation) לחולי סוכרת

השתלת לבלב עשויה להוות טיפול הולם בחולי סכרת. בעמוד הבא תוכלו לקרוא ולהבין אודות הליך השתלת לבלב בחולי סכרת בישראל.מאמרים אחרונים

קישורים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת איברים | מוח עצם | תרומת איברים | השתלת ריאות | השתלת לב | השתלת כליה | דם טבורי | מפת האתר

תוצאותיהם של ניתוחי השתלת לבלב טובות כמעט כמו תוצאות ניתוחי השתלת כליה. כ – 80% מהחולים שיעברו השתלת לבלב בהצלחה, לא יזדקקו יותר להזרקת אינסולין ויהינו מאיכות ותוחלת חיים משופרת.