השתלת לב

מהו ניתוח השתלת לב?

ניתוח השתלת לב

לב האדם הנו איבר שרירי וחלול, שמשקלו בין 300 ל – 350 גרם במבוגר והוא ממוקם בזוית אלכסונית, במרכז בית החזה. הלב מתפקד כמשאבה, אליה נאסף הדם שזורם במחזור הדם של הגוף והמשאבה דוחפת אותו אל העורקים. מדובר באחד האיברים החשובים בגוף האדם ולכן השתלת לב עלולה להיות חיונית להמשך חייו של אדם.

במסגרת ניתוח השתלת לב, למעשה, מוחלף האיבר הפגום באיבר תקין של תורם, אשר לרוב מת ממוות מוחי. במהלך הניתוח מקבל גופו של החולה תמיכה ממכונה מיוחדת, שלמעשה מחליפה לפרק זמן קצר את הלב והריאה בגופו. מחזור הדם מוסט אל המכונה והגוף יכול להתקיים לפרק זמן מסוים מבלי להשתמש באיברים המקוריים.

כך, הרופאים מוציאים את ליבו של המנותח כיחידה שלמה, מלבד הקיר האחורי של חדר הלב העליון. האיבר המוסר מוחלף באיבר חדש, בו נפתח הפרוזדור ונתפר אל המקום בו היה קודם לכן, הלב הלקוי. כלומר, מבצעים תפירה ומחברים את הלב החדש, אל אותו חלק שהותר בגוף (הקיר האחורי של חדר הלב העליון).

מדוע צריך השתלת לב?

השתלת איברים היא ניתוח מסוכן וההחלמה ממנו קשה מאוד, בייחוד כאשר מדובר בהשתלת לב. בנוסף, קיים מחסור אדיר באיברים שמתאימים לשמש כתרומה לניתוח השתלת לב. לכן, רופאים שוקלים לבצע בחולה ניתוח זה, רק אם מדובר במצבים בהם יש כשל חמור וטיפולים אחרים לא עזרו וכשמלבד הכשל בלב, מצבו הבריאותי של החולה תקין. מצב בריאותי זה, עשוי להצביע על סיכויי החלמה תקינים.

המקרים הנפוצים ביותר, בהם מתבצע ניתוח השתלת לב:

  • חולים שסובלים מחולשה של שריר הלב, קרדיומיופתיה
  • חולים שסובלים ממחלת עורקים שמנעה אספקת דם לשריר הלב
  • חולים שסובלים ממום לב מולד

בנוסף, מתבצעות השתלות לב ריאה בחולים שנמצאים בסכנת מוות, כתוצאה ממחלה סופנית בה מעורבים הלב והריאה ושום טיפול אחר לא יכול להציל את חייהם.

ניתוח השתלת לב ריאה

הלב, כאמור, מתפקד כמשאבה שאוספת אליה דם ודוחפת אותו הלאה לעורקים. הדם הנאסף אל חלקו הימני של הלב, הוא דם עני בחמצן ותפקידו של הלב, בין השאר, להזרים דם זה אל הריאות, שם מתרחש תהליך של פליטת פחמן דו חמצני וקליטת חמצן. לאחר מכן, הדם שעשיר בחמצן, נאסף אל חלקו השמאלי של הלב ומוזרם דרך העורקים אל כל הרקמות בגוף. כך, חוזר חלילה וזהו למעשה החיבור בין הלב והריאה.

לעיתים, מחלות שונות עלולות להביא לכשל בשני האיברים ובמקרים אלו יתכן שיוחלט לבצע השתלה משולבת. כלומר, לא לנתק את הלב המושתל, מהריאה המושתלת ולבצע בנפרד השתלת ריאות והשתלת לב, אלא להשתיל את שניהם כיחידה אחת. ההשתלה המשולבת הראשונה של לב ריאה, בוצעה בשנת 1981 במטרה להציל את חייו של חולה, שסבל מנזק חמור לשני האיברים. בשנת 1995 כבר היו 2,500 חולים מושתלי לב ריאה.

מה הסיכונים בניתוח השתלת לב?

מחקרים מראים כי קרוב לשלושת רבעי מהחולים שעוברים השתלת לב חיים לפחות 3 שנים אחרי הניתוח. כ – 85% מתוכם, חוזרים לעבודה ולפעילויות יומיומיות אחרות, חלקם אף נהנים מספורט לסוגיו. בקרב מושתלי לב ריאה, רק מחצית מהחולים ממשיכים לחיות לפחות 3 שנים אחרי הניתוח.

הסיבות השכיחות ביותר למוות אחרי ניתוח השתלת לב, הן זיהומים, או דחיית האיבר על ידי הגוף. בנוסף, חולים שמטופלים בתרופות למניעת דחייה, לעיתים סובלים מנזקים לכליות, לחץ דם גבוה, לימפומה (סוג סרטן שפוגע במערכת החיסונית) ואוסטיאופורוזיס.

גם מחלת לב כלילית, היא מחלה שמתפתחת אצל כמחצית מהמושתלים. היא מתבטאת בכאבים עזים בחזה וסימפטומים אחרים, כאשר הלב נמצא במצוקה. מצב זה, הוא סימן אזהרה לחסימת כלי הדם הכליליים. בקרב מושתלי לב ריאה, רבים מפתחים ברונכיט סופני ונחסמים מעברי האוויר לריאותיהם.

מי יכול להיות מועמד להשתלה?

מבחינת גיל המועמדים, כאשר מדובר בניתוח השתלת לב, חולים מתחת לגיל 60 עשויים להיות מועמדים. בניתוחי השתלת לב ריאה – חולים מתחת לגיל 45. בשני המקרים מדובר בחולים סופניים, שמלבד מחלתם באיברים שיש להחליף – מצבם הבריאותי תקין.

ישנן 4 שאלות שתשובה חיובית על כולן, עשויה להעיד על כך שהחולה הנו מועמד סביר להשתלה. השאלה הראשונה, היא האם כל שאר הטיפולים האפשריים נוסו וללא הצלחה? האם בהיעדר השתלה, צפוי החולה למות? האם מלבד המחלה בריאותיו, או בליבו, מצבו הבריאותי תקין? האם מבחינה אישיותית, מסוגל החולה להסתגל לשינויים ולקשיים שצפויים להפוך לחלק בלתי נפרד מחייו, לאחר ההשתלה?

מי יכול להיות תורם לניתוח השתלת לב?

בשונה מתרומות לניתוחי השתלת כליה, או מוח עצם, בניתוחי לב התרומה אינה יכולה להתקבל מין החיי, שכן אדם לא יכול להמשיך לחיות בלי לב. תורמים בניתוחים אלו, הם אנשים שמתו כתוצאה ממוות מוחי, כלומר מוחם אינו מראה שום סימן חיים, בעוד שאר הגוף מוחזק חיי באמצעים מלאכותיים. לרוב, מדובר בנפגעי תאונות דרכים, שבץ מוחי, פצועי ירי, מתאבדים, או אנשים שסובלים מפציעות ראש קשות מסיבות אחרות.

למרות הניסיונות הרבים להעלות את מודעות הציבור לנושא תרומת איברים, מעטים התורמים. התוצאה בלתי נענעת, לא ניתן לבצע ניתוחי השתלת לב, אם אין לב מתאים להשתלה וכ – 25% מהחולים שממתינים להשתלה, מתים בטרם הגיעם לניתוח.
השתלת קוצב לב מלאכותי artificial pacemaker

סקירה בנושא השתלת קוצב לב מלאכותי artificial pacemaker. מי זקוק להשתלה, כיצד מתבצעת ההשתלה ועל תקופת ההסתגלות של הגוף.מאמרים אחרונים

קישורים
- השתלת איברים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
מוח עצם | השתלת כליה | דם טבורי | תרומת איברים | השתלת ריאות | מפת האתר

מחקרים מראים כי קרוב לשלושת רבעי מהחולים שעוברים השתלת לב חיים לפחות 3 שנים אחרי הניתוח. כ – 85% מתוכם, חוזרים לעבודה ולפעילויות יומיומיות אחרות, חלקם אף נהנים מספורט לסוגיו. בקרב מושתלי לב ריאה, רק מחצית מהחולים ממשיכים לחיות לפחות 3 שנים אחרי הניתוח.