השתלת קרנית

מהו ניתוח השתלת קרנית?

באילו מקרים מתבצע ניתוח השתלת קרנית וכיצד?

חולים שסובלים מבעיות ראייה עלולים להזדקק לניתוח השתלת קרנית ממגוון של סיבות, פציעה שגרמה לעיוות של הקרנית, מבנה קרנית עכור, או לא סימטרי ועוד. ההחלטה לבצע ניתוח השתלת קרנית לרוב מתקבלת במקרים של פגיעה חמורה בתפקוד היום יומי, או תהליך פרוגרסיבי של עיוורון. מדובר בניתוח מורכב ולפני שמבצעים השתלת קרנית יש לנסות דרכי טיפול אחרות.

עלותו של ניתוח השתלת קרנית

ניתוח השתלת קרנית עולה כ – 8,000 ש"ח ומתבצע במרכזים רפואיים שונים בארץ. הניתוח כלול בסל שירותי הבריאות הממלכתי וממומן על ידי קופות החולים, אם רופאי הקופה החליטו כי יש לבצע במטופל ניתוח השתלת קרנית. בנוסף, בדומה לשתלות אחרות, גם מושתלי קרנית נדרשים לנטילת תרופות נוגדות דחייה, שעלותן מסתכמת בכמה עשרות שקלים לחודש.

מי יכול לתרום לניתוח השתלת קרנית?

בשונה מניתוחי השתלת איברים אחרים, הדורשים תרומת איברים מאדם בעל סוג דם מתאים, אין צורך בהתאמה מבחינה זו כאשר מדובר בניתוח השתלת קרנית, שכן הקרנית אינה מחוברת לכלי דם. התרומה היחידה שקיימת כיום, הנה תרומה מהמת, את הקרנית קוצרים מעיניו של התורם 4 – 5 שעות לאחר מותו וניתן לשמור אותה בקירור עד לשבוע ימים.

בשנים האחרונות, נעשים מחקרים וניסיונות רבים לפתח קרנית בתרביות רקמה ולאפשר אלטרנטיבה לתרומת קרנית מהמת. אולם, למרות שבמעבדות הצליחו לבנות קרנית כזו, טרם בוצע ניסוי להשתילה בבני אדם.

ניתוח השתלת קרנית – שיעורי הצלחה

בארץ מבוצעים כאלף ניתוחי השתלת קרנית מידי שנה, מדובר באחד מניתוחי ההשתלות בעל שיעור ההצלחה הגבוה ביותר. ההחלמה מהניתוח יחסית קלה ונמשכת חודשים ספורים, במהלכן משתמשים בטיפות עיניים.

הסיכון העיקרי הוא דחיית השתל, אך בשונה מניתוחי השתלת איברים אחרים, כמו השתלת כליה, או השתלת לב, מאחר והקרנית אינה מחוברת לכלי דם, הסיכוי לשחייה מאוד נמוך וניתוחי השתלת קרנית מבוצעים בהצלחה בבין 90 – 80 אחוז מהמקרים.

כיצד מתבצע ניתוח השתלת קרנית?

בעבר נהוג היה לחבר את הקרנית שנלקחה מהתורם, אל עינו של המטופל באמצעות תפרים, אותם יש להסיר תוך חודשים ספורים. כיום, ישנה טכנולוגיה המאפשרת ניתוח השתלת קרנית באמצעות לייזר וללא צורך בתפרים.

בשיטה זו, מבטיחים הרופאים החלמה מהירה וקלה יותר ושיפור מהיר יותר ביכולת הראייה. ניתוח ראשון מסוג זה, בוצע בתחילת שנת 2008, במסגרתו הושתלה קרנית של תורם בעינה של מטופלת שסבלה מעכירות ובצקות בדרגה קשה.

הטכנולוגיה מבוססת על תוכנת מחשב, המאפשרת חיתוך של הקרנית בצורה מדוייקת יותר והשתלתה בשיטת ה"דיסק". נלקח חלק מקרנית התורם, אשר זהה לחלק שהוסר מקרנית החולה שעתיד לעבור ניתוח השתלת קרנית ומבוצעת ההשתלה. זאת, במקום הסרת הקרנית כולה והשתלת קרנית של תורם במקומה.1. דחיית השתלת הקרנית
שמעון אלון (13.05.2008)
2. שלום שמעון
ללא שם (25.05.2008)
3. זמן המתנה לתרומת קרנית
טניה דנילובה (16.03.2010)מאמרים אחרונים

קישורים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת איברים | מוח עצם | השתלת כליה | השתלת ריאות | השתלת לבלב | השתלת לב | תרומת איברים | מפת האתר

ההחלטה לבצע ניתוח השתלת קרנית לרוב מתקבלת במקרים של פגיעה חמורה בתפקוד היום יומי, או תהליך פרוגרסיבי של עיוורון. מדובר בניתוח מורכב ולפני שמבצעים השתלת קרנית יש לנסות דרכי טיפול אחרות.