השתלת ריאות

מי זקוק לניתוח השתלת ריאות ובמה זה כרוך?

מידע על ניתוחי השתלת ריאות בישראל

החולים השכיחים ביותר שנזקקים להשתלת ריאה, הם חולים שסובלים מנפחת (ברוב המקרים על רקע עישון כבד וממושך), פיברוזיס, סיסטיק פיברוזיס וחולים שנחשפו לחומרים רעילים כמו אזבסט ומתכות רעילות שונות.

מידת הדחיפות בה נדרשים החולים להשתלת ריאה בכדי להמשיך לחיות משתנה בהתאם לפרוגרסיביות של מחלתם. כך לדוגמא, חולי פיברוזיס עלולים להזדקק להשתלה אחרי חודשים ספורים, בעוד חולי נפחת יכולים לחיות שנים עם ריאותיהם שלהם.

מי יכול לתרום ריאה?

יש מספר מאוד מצומצם של השתלות ריאה, בהן האיבר נלקח מן החי. אך בכל מקרה, חשוב להבין שבמקרה הכה נדיר הזה, בו אדם חיי תורם ריאה, לא נשקפת סכנה לחיו ותפקודו אינו נפגם עקב התרומה. זאת, בהנחה שהוא תורם את אחת האונות בעוד האחרות פועלות ותקינות.

רוב התרומות מתקבלות מאנשים שעברו מוות מוחי ולא סבלו ממחלות קודמות, או חבלות באזור החזה. על התורם להיות בעל סוג דם זהה לזה של המושתל והאיבר חייב להיות בגודל דומה. עד לא מזמן, הושתלו ריאות שתורמיהן הם אנשים צעירים, אך בשל מחסור מחמיר של תרומות איברים, בשנים האחרונות, קיימת מגמה של התגמשות, כל עוד מדובר באדם בריא.

כמה עולה השתלת ריאה ומה התהליך?

ניתוח השתלת ריאה, עולה כמאה אלף דולר. ביטוח הבריאות של קופות החולים מכסה את מימון הניתוח ואף חלק גדול מהניתוחים שמתבצעים בחו"ל. אולם, הביטוח אינו מכסה את דמי התיווך במקרה של ביצוע ניתוח בחו"ל, כספים שהם עצמם עשויים להגיע לכדי עשרות אלפי דולרים.

מידי שנה, נפטרים כעשרה חולים, שהמתינו לביצוע השתלת ריאה, אך מצבם הבריאותי התדרדר והם קפחו את חייהם. במהלך שנת 2007 המתינו 50 חולים לביצוע השתלת ריאה, רק 34 מתוכם נותחו והושתלה בגופת ריאה. השנה (2008), מונה רשימת ההמתנה 64 חולים.

השתלת ריאות – מרוץ נגד הזמן

השתלת ריאה, הנה מרוץ נגד הזמן, ביותר ממובן אחד. כאמור, המחלות מהן סובלים מועמדים להשתלת ריאה, עלולות להיות פרוגרסיביות ועיכוב בביצוע ההשתלה עלול לעלות להם בחייהם. אירעו אף מקרים בהם בוצעו השתלות בחולים שמצבם הבריאותי התדרדר במהלך ההמתנה ובמועד ביצוע ההשתלה, היה כבר כה מדורדר שלא שרדו את ההליך הרפואי הקשה הזה.

בנוסף, בשונה מאזורים אחרים בגוף בהם מתבצעת השתלת איברים, על החולה המושתל להגיע לבית החולים תוך שעתיים מהרגע בו נקבע מותו של התורם. גם תהליך קצירת הריאות מגופו של התורם, חייב להיעשות תוך פרק זמן קצר ככל האפשר מרגע קביעת מותו, שכן ריאות עלולות לפתח בצקת ולהזדהם בקלות.

ניתוח השתלת ריאות – סיכויי הצלחה

ולסיום, כמה נתונים שיזעזעו את עולמו של כל מי שחייו אינם תלויים בביצוע ניתוח השתלת ריאות, אף עבור מי שזקוק לו – מדובר בבשורה משמחת שנותנת תקווה.

90% מניתוחי השתלת הריאה עוברים בהצלחה והמושתל שורד את הניתוח. 75% מהחולים שעוברים השתלה שורדים גם את השנה הראשונה שלאחר הניתוח. 65% - 70% מהמנותחים זוכים בריאות שישמשו אותם בין שש לעשר שנים. תוחלת חייהן של ריאות מושתלות, הגיעה בישראל עד לכדי 17 שנים.1. השתלת ראיה
חיה (22.07.2008)

סיסטיק פיברוזיס - Cystic fibrosis ציסטיק פיברוזיס CF

חולי סיסטיק פיברוזיס זקוקים ברוב המקרים להשתלת ריאות. מהי למעשה מחלת ה CF ומתי צריך לעבור השתלת ריאות?מאמרים אחרונים

קישורים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת איברים | השתלת מוח עצם | השתלת כליה | דם טבורי | תרומת איברים | מפת האתר

מידי שנה, נפטרים כעשרה חולים, שהמתינו להשתלת ריאה, אך מצבם הבריאותי התדרדר והם קפחו את חייהם. במהלך שנת 2007 המתינו 50 חולים לביצוע השתלת ריאה, רק 34 מתוכם נותחו והושתלה בגופת ריאה. השנה (2008), מונה רשימת ההמתנה 64 חולים.