חדרים נקיים ומעבדות לשמירת דם טבורי

חדרים נקיים, מעבדות ושירותים שמציע בנק דם טבורי

חדרים נקיים לשמירת דם טבורי

דם טבורי הוא דם הנלקח מחבל הטבור בסיום תהליך הלידה. השימוש בדם טבורי הולך ומתרחב ככל שחוקרים אודותיו, ובימינו ניתן לרפא יותר משבעים מחלות ידועות על ידי השימוש בו, לרבות לויקמיה, מחלות שונות של המערכת החיסונית, אנמיה, ומחלות שונות הקשורות בשריר הלב. שמירת הדם דורשת תנאים שונים, כמו חדרים נקיים עם טכנולוגיה מתאימה, עליהם נפרט במאמר זה.

בסיום הלידה, יתבקשו ההורים להחליט על הפעולה שתעשה עם הדם הטבורי שנאסף, הראשונה היא הטמנת הדם הטבורי (השלכתו), תרומתו של הדם הטבורי למטרות מחקר בדומה לתרומת דם רגילה, והאופציה השלישית היא שימור הדם הטבורי בבנק דם טבורי פרטי, בכדי להבטיח זמינות שלו למשפחת היולדת במקרה יהיה צורך בביצוע השתלות איברים בעתיד, לאחד מבני המשפחה.

במאמר זה, נסקור את הפונקציות הנדרשות על ידי הבנק הטבורי, מה הם התנאים הבסיסיים אשר צריך להציע הבנק הטבורי בכדי לשמור את הדם שנאסף, כיצד יפעל הבנק במקרה ונזדקק לדם שנשמר, סביבה אידיאלית בבנק הדם הטבורי – מעבדות עם חדרים נקיים ועוד.

תנאים מתאימים לפעילות בנק דם טבורי

על הבנק להקצות מבחנות לטובת שמירת הדם הטבורי שנאסף, ובתנאים המתאימים. מומלץ לבחור בנק דם טבורי אשר יעבד את הדגימה שנאספה, ויפצל אותה לשני מבחנות, ראשית, בכדי אפשר הפשרה חלקית של הדגימה, ושנית, בכדי להבטיח דגימה נוספת במקום אחר במקרה ומבחנה אחת נהרסה מסיבה כלשהי. מומלץ אף לפנות לבנק המאפשר שיתוף פעולה עם בנקים אחרים בחו"ל, הן לצורך שמירת המבחנה במקום מרוחק, והן מבחינת שיתוף פעולה מחקרי, ושיתוף ידע וטכנולוגיה.

טכנולוגיות, הקמת חדרים נקיים ומעבדות

הנושא של בנקים טבוריים הוא נושא חדש ומתפתח. סביר להניח שבמרבית הבנקים תמצאו מעבדות משוכללות ומפוארות המאפשרות לבנקים לבצע מחקרים שונים בנושא בדם הטבורי בתנאים המתאימים. מומלץ לבקר בבנק הטבורי אשר בו תהיו מעוניינים לאחסן את דגימת הדם קודם ללידה, בכדי לסקור את התנאים המתקיימים בו. בחלק מהמקרים, יבצעו הבנקים שיתופי פעולה עם המעבדות בבתי החולים השונים בארץ, וכדאי לברר עם אילו מעבדות מתבצע שיתוף פעולה זה.

קיימות תעשיות שונות בהן תהליכי היצור דורשים חלל עם רמת טיהור מאוד גבוהה ותנאים מיוחדים שיאפשרו מניעת זיהומים במוצרים. חדרים נקיים הם למעשה חללים תחומים המתאימים לתהליכי יצור בתעשייה הפרמצבטית, המיקרואלקטרונית ובתעשיות נוספות. חשוב שמעבדה כזו תקיים את כל התנאים הנדרשים לשמירה על הדם הטבורי.

הסכמים עם מעבדות ובתי החולים בארץ

בעת הצורך, תבוצע השתלה של הדם הטבורי בחולה אשר יתאים לו הדם הטבורי שנאסף. לצורך כך, יועבר הדם לאחר הפשרתו אל בית החולים בו מטופל החולה הנזקק לו. מלבד בדיקה של התנאים בהם נשמרות המבחנות, בתוך חדרים נקיים וייעודיים, רצוי לוודא כי לבנק הטבורי בו בחרתם יש הסכם לשיתוף פעולה עם מספר רב ככל שניתן של בתי חולים ברחבי הארץ באופן כללי ובפרט עם בתי החולים הקרובים למקום מגוריכם, שלכם ושל בני משפחתכם.

ביטוח השתלות על ידי הבנק

הבנקים השונים עובדים עם חברות ביטוח השונות בעניין ביטוח השתלות של תאי גזע. עלויותיהן של השתלות מסוג זה עשויות להגיע לעלויות גבוהות עד לכדי מיליוני שקלים. כדאי לוודא, כי הבנק מציע למאחסנים את דגימות הדם הטבורי אצלו, מציע חבילת ביטוחים הכוללת השתלות של תאי גזע, לזוג התורם ולבני משפחותיהם, ולבדוק היטב את תנאי הפוליסה המוצעת.

כמו בהרבה תחומים אחרים, גם כאן, מומחיות היא בין השאר וותק. קל וחומר לאור העובדה כי תחום המחקר בנושא הדם הטבורי הוא כה צעיר. ככל שהבנק הטבורי הוא בעל וותק וניסיון בתחום, כך ייטב. בנק עם ניסיון, ודע להעניק לכם את כל השירותים הכרוכים בשימור הדגימה בתוך חדרים נקיים, ידע להצביע על הכשלים האפשריים, על מניעתם בתהליך השימור ועל הצרכים שמתעוררים בעת הצורך בשימוש בדגימה או בחלק ממנה.

דאגו כי לבנק יהיו המלצות על ידי מיטב הרופאים והמומחים ברפואה הישראלית או העולמית, שיתופי פעולה והסכמים עם בתי החולים השונים, וניסיון רב וידע רחב ככל האפשר בתחום הדם הטבורי ומחקריו.

יציבות פיננסית של בנק דם טבורי

אופיו של בנק טבורי הוא כזה המחייב יכולת קיום לאורך זמן. שמירת הדגימה היא למשך זמן מינימאלי של עשרים שנה לפחות (!), עובדה זו מחייבת את הבנק הטבורי להוכיח יציבות כלכלית, כזו אשר תאפשר לו לשמור את הדגימות לאורך שנים על גבי שנים, ובמצב אשר יאפשר את הפשרת הדגימות לאורך השנים ובכל שלב.

יש לבדוק היטב מי עומד מאחורי הבנק הטבורי, אילו גופים כלכליים יציבים מאפשרים את קיומו של הבנק, משקיעים מהארץ או מהעולם ואחרים. בנק טבורי מתקיים בעיקר מתרומות המאפשרות לו קיום של מחקרים, ותחזוקת חדרים נקיים ומעבדות. רצוי לבדוק אילו גופים מאפשרים את קיומו ומממנים את מחקריו.

תנאים ומחירים

שמירת דם טבורי עדיין נחשבת בימינו למותרות וכרוכה בעלות לא נמוכה, בין השאר בשל עלויות גבוהות הנלוות אל תחזוקת חדרים נקיים והקמתם, פיתוח המעבדות, העסקת אנשי המקצוע ועוד. לא כל הורה יוכל להרשות לעצמו בשלב זה לשמור את הדם הטבורי של הנולד, ולהבטיח לעצמו מאגר איכותי וזמין של תאי גזע בעת הצורך. מוטב לבדוק היטב את התנאים והמחירים אשר מוצעים על ידי הבנקים השונים.

עם זאת, יציעו הבנקים השונים תנאי תשלום נוחים לפעמים, פריסה לתשלומים ומימון. שמירה של דם טבורי על ידי בנק טבורי פרטי ובתנאים מתאימים של חדרים נקיים היא מומלצת לכל הדעות, ותוכל להציל בעת הצורך את חייכם או את חיי יקיריכם, וככל הוצאה, הוצאה זו נכנסת לסדר העדיפויות שלכם, ומומלץ כי תדורג במקומות העליונים.

חדרים נקיים

מאמרים אחרונים

קישורים
- השתלת איברים
- תרומת איברים
- השתלת כליה
- מוח עצם
- השתלת ריאות
- השתלת לב
- השתלת לבלב

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת קרנית | השתלת כבד | סחר איברים | רופאים | השתלת שיניים | מפת האתר