מוח עצם

השתלת מוח עצם לחולי סרטן

מהו מוח עצם?

מוח עצם, הוא אותה רקמה בה נוצרים תאי הדם הלבנים, הכדוריות האדומות והטסטיות. היא מהווה בין 2% ל – 5% ממשקל גוף האדם, מה שהופך אותה לאחת הרקמות בגדולות שקיימות בגוף. ישנם שני סוגים מוח עצם, בראשית חייו של אדם, הוא נולד עם תאים אדומים בלבד, בהמשך, הם מוחלפים בצהובים.

למי נדרשת השתלת מוח עצם?

חולים במחלות שונות, בהן נפגעת מערכת ייצור תאי הדם והמערכת החיסונית, זקוקים להשתלת מוח עצם. כך לדוגמא, חולי לוקמיה ומחלות סרטן אחרות, נפגעים מהטיפול הכימי. גם חולים שסובלים ממחלה תורשתית, או פגם גנטי, עלולים להזדקק להשתלה. לעיתים, לפני שחולה עומד בפני הליך רפואי, מוח העצם נלקח מהחולה עצמו ולא מתורם אחר ומוחזר אליו לאחר מכן.

תורמי מוח עצם לחולי סרטן

חייבת להיות התאמה בין התורם, לבין המושתל, מבחינת סיווג הרקמות – חלבוני HLA. קיים מספר בלתי מוגבל של צירופים אפשריים והסיכוי לבצע השתלה כאשר אין קרבת דם בין התורם והמושתל, הוא סיכוי נמוך מאוד. אולם, לעיתים מתאפשרות השתלות גם בהיעדר קרבת דם, הודות למאגרי תורמים בינלאומיים, המאפשרים לסרוק באמצעים ממוחשבים מיליוני תורמים ולמצוא התאמה.

בישראל, יש חשיבות גדולה לקיומו של מאגר זה, שכן העם היהודי חיי במשך דורות ארוכים בקהילה סגורה וכך נשמר המטען הגנטי בין יהודי לרעהו. זוהי למעשה הסיבה לכך, שתווי פניהם של יהודים עשויים להיות בעלי קווי דימיון רבים.  

דרכים לביצוע תרומת מוח עצם

בעבר ניתן היה לתרום מוח עצם באמצעות הליך כירורגי, בו נלקחת הרקמה מעצם האגן של התורם. ההליך בוצע תחת הרדמה מלאה, או מקומית. כיום, אין צורך בהרדמה, או הליך כירורגי וניתן לאסוף תאי מוח עצם מהווריד של התורם.

בארבעת הימים שקודמים לאיסוף, מקבל התורם זריקות שמעודדות בגופו ייצור מוגבר של תאים ו'פליטה' שלהם לתוך מחזור הדם. הפעילות המוגברת הזו עלולה לגרום לתחושת חולשה, או שפעת קלה, ייתכנו גם כאבים בעצמות הארוכות של הגוף – שניתן לפתור באמצעות משככי כאבים.

הליך התרומה מזכיר מאוד תרומת דם רגילה, מוחדרת מחט אל הווריד ודרכה נשאב דם מגופו של התורם. מכונה מיוחדת מפרידה מתוך הדם את תאי מוח העצם שנוצרו כתוצאה מהזריקות, התאים נאספים ויתר הדם מוזרם חזרה אל גופו של התורם, אל הווריד בזרוע השנייה.

הפעולה עצמה אינה מכאיבה ואינה דורשת הליך כירורגי, אך משך הזמן בו מתבצע האיסוף ממושך יותר. אורכו נע בין 6, לבין 6 שעות, ניתן לבצעו ביום אחד, או ביומיים, תלוי בגילו ובמשקלו של התורם. התורם אינו מאבד דם, שכן כל דמו מוחזר אליו וגם אינו סובל ממחסור בתאי מוח עצם, כי רוב התאים שנלקחים אינם נחוצים לו והם תוצר של הזריקות שקיבל.

תאי מוח עצם אלו, שהופרדו מדמו של התורם, מתרבים במהירות ומועברים לדמו של חולה הסרטן דרך עירוי. בתוך גופו, הם מתחילים לייצר תאי דם תקינים ובריאים.


השתלת מוח עצם transplantation of bone marrow

מהו למעשה מוח עצם ומתי זקוק אדם להשתלה? כיצד מתבצעת ההשתלה וכמה זמן לאחריה הגוף מתאושש ומחלים אם בכלל?מאמרים אחרונים

קישורים
- השתלת איברים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת כליה | דם טבורי | תרומת איברים | השתלת ריאות | השתלת שיער | מפת האתר

חיפושים רלוונטיים: השתלת מוח עצם לאדם חולה סרטן עשויה להציל את חייו. תרומת מוח עצם מתבצעת בבנק הדם שבבתי החולים השונים בישראל ובכל מדינה מתקדמת בעולם.