תרומת איברים - נתונים על ניצול התרומות

נתונים על היקף התועלת מתרומות איברים בישראל

בישראל הניצול הגבוה ביותר של תרומת איברים

חודש מאי 2008, למרות הקמפיינים בתקשורת, נראה שלא השתנה הרבה, תרומת איברים נותרה כנושא בעייתי בישראל, בעיקר בגלל היבטים הלכתיים. אם רציתם לדעת מה זה אומר במונחים של ביקוש והיצע – דו"ח חדש מראה כי ישראל מובילה בניצול איברים. מחסור חמור של תרומת איברים, לצד חולים רבים הממתינים לביצוע השתלות איברים, מביא את שיעור ניצול תרומות איברים בישראל לעקוף את אירופה וארה"ב.

תורמים רבים מוטרדים מכך שתרומתם תהיה לשווא ואיבריהם לא באמת ישמשו להצלת חיים, או לפחות לא יממשו את מלוא הפוטנציאל. ובכן, בשורה חשובה יצאה מכנס החברה הישראלית להשתלות: מעקב ישראלי מקיף מראה כי ישראל מנצלת בצורה מקסימאלית את התורמים הקיימים וכי יחסית למדינות אחרות – השתלות איברים מיושמות ביעילות וממוצע האיברים שנלקח מכל תורם גבוה מאוד.

מעקב מסוג זה, מבוצע מידי שנה, אך לראשונה תוצאותיו זוכות לפרסום. הסיבה העיקרית לחשיפת תוצאות המעקב בכלי תקשורת שונים, היא להראות לציבור כי קיים ניצול מקסימאלי של תרומתם ובכך לעודד תרומות נוספות. תרומות שמשמעותן היא הצלת חיי אדם. בישראל, ממוצע ניצול האיברים לכל תורם, עומד על 3.87 איברים לתורם, לעומת 3.31 באירופה ו – 3.04 בארה"ב.

תרומת איברים – מאבק על כל איבר

נראה שמצוקת האיברים בישראל, גורמת לכל איש צוות רפואי לחוש תסכול רב על כל איבר בגופו של תורם, שניזוק ואין אפשרות לעשות בו שימוש לצרכי הצלת חיים של אדם אחר. בעוד מדינות אחרות לא מנצלות עד תום את פוטנציאל איבריהם של התורמים, בישראל, בשל מיעוט התורמים, יש חשיבות עצומה לכל איבר.

תרומת איברים - השתלת כליה

במסגרת המעקב, בדק הצוות תרומות של שתי כליות מגופם של 52 תורמים וכליה אחת מגופם של 5 תורמים. ניצול הכליות של התורמים לצרכי השתלת כליה, עמד על ממוצע של 1.57 כליות לתורם. בארה"ב היקף הניצול הממוצע הנו 1.4 כליות לתורם ובאירופה 1.75.

תרומת איברים – השתלת כבד

בתחום של השתלת כבד, נבדקה תרומתם של 50 תורמים. המעקב הראה כי שיעור הפקת התועלת מהאיברים שנתרמו הנו 79%. כאמור, מצוקת האיברים בישראל מציבה את הצוות הרפואי במצב של שמירה קפדנית על כל איבר וניצול מירבי. בארה"ב שיעור הפקת התועלת עומד על 78.6% ובאירופה 72% בלבד.

תרומת איברים – השתלת ריאות

בתחום השתלת ריאות, נראה כי ישראל מובילה בפער הגדול ביותר. הדו"ח חושף נתונים שעלו ממעקב אחר תרומה של שתי ריאות מ – 26 תורמים וריאה אחת מ – 5 תורמים. ניתוח השתלת ריאות הנו אחד הניתוחים המורכבים יותר ובישראל הצליחו לנצל 0.9 ריאות בממוצע לתורם. בארה"ב מידת הניצול היא 0.29 בממוצע לתורם ובאירופה 0.43.

תרומת איברים – השתלת לב

גם בתחום השתלת לב נמצאו פערים גדולים בין היקף ניצול התרומות בישראל, לבין ההיקף בארה"ב ובאירופה. במסגרת המעקב נבדקה תרומת לב של 24 תורמים והתועלת שהופקה בישראל עמדה על 38%. באירופה הופקה תועלת בשיעור של 29% ובארה"ב 28% בלבד.

הפערים המשמעותיים בין ישראל, לבין מדינות אירופה וארה"ב, בתחום השתלות לב והשתלות ריאות, מראים כי גם מבחינת סטנדרטים רפואיים ישראל מאוד מתקדמת ונעשית עבודה מקצועית בכל הנוגע לשמירה על שלמות האיברים וביצוע ההשתלות.

מאמרים אחרונים

קישורים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת איברים | השתלת לבלב | השתלת קרנית | מוח עצם | דם טבורי | סחר איברים | תרומת איברים | מפת האתר