סחר איברים - השתלות לא חוקיות

מידע על סחר איברים

מהו סחר איברים?

חדשות לבקרים, מתפרסמות בתקשורת ידיעות על סחר איברים, על גופים שמתווכים בין תורמי איברים, לבין חולים להם נדרשות השתלות איברים ועל גורמים רפואיים הקוצרים איברים מבני אדם ומבצעים השתלות לא חוקיות. בישראל, נחשף כי סחר איברים הוא תחום פרוץ לחלוטין ולמעשה, כל מי שנזקק להשתלת איברים ויש בידו האמצעים הכלכליים לממן אותה, יכול למצוא תורם מן החיי.

מדוע סחר איברים אסור על פי חוק?

קיימים חילוקי דעות רבים בנוגע למוסריות סחר באיברים. תומכי הסחר, נוקטים בגישה קפיטליסטית וטוענים כי איבריו של אדם הם מוצר ככל מוצר אחר וכי בשוק חופשי, ראוי שיוצמד אליהם תג מחיר. לטענתם, כל עוד המוכר, הסוחר והקונה יוצאים נשכרים מהעסקה, אין בה רע.

מנגד, מתנגדיו של סחר באיברים טוענים כי בחברה אנושית לא כל דבר שניתן לקבוע לו מחיר, ראוי שיהיה סחיר. רמות שונות של דחק ומצוקה כלכלית, עלולות להוביל אדם למכור את איבריו לצורך השתלת כליה, מוח עצם, או השתלת קרנית לאדם אחר ובכך לפגוע בשלמותו, בריאותו וכבודו שלו. כחברה, עלינו להגן על כבוד האדם ובטחונו, עלינו לשאוף למצב בו איש מקרבנו לא נזקק למכור איברים מגופו בכדי להתקיים בכבוד.

האם סחר איברים מביא לרווחה כלכלית?

כן, אבל רק לסוחרים. תורמי האיברים מקבלים בתמורה לאיברים הנקצרים מגופם סכומי כסף משתנים, תלוי במדינת מוצאם. במחקר שפורסם בירחון האיגוד הרפואי האמריקאי, נחשף כי מצבם של 305 אנשים שמכרו כליות לצורך השתלת כליה, גילו שמצבם הכלכלי, כמו גם בריאותם, רק הלכו והתדרדרו.

לפי הנתונים במחקר, היקף ההכנסה לכל בית אב של מוכרי כליות ירדה ב – 33% בממוצע. מספרם של מוכרי הכליות שחיים מתחת לקו העוני גדל משמעותית לאחר קצירת האיברים ו – 86% ממוכרי האיברים דיווחו כי מצבם הבריאותי התדרדר. 79% מהמשתתפים במחקר, הצהירו כי לא היו ממליצים לאיש למכור את כליותיו.

הסכנות להן מביא סחר איברים

מעבר להיבט המוסרי והכלכלי, ישנן סכנות רבות המתעוררות כתוצאה מהתפתחותו של סחר באיברים. כאשר לגיטימי למכור איברים, האינטרס לתרום קטן ומספר האנשים שיתרמו את איבריים בדרכים חוקיות וללא תמורה ילך ויקטן. המצב יפגע אנושות בחולים הממתינים להשתלת איברים וידם אינה משגת לממן רכישה של איברים במסגרת סחר לא חוקי.

בנוסף, שוק זה עלול לגרום להתרחבות מגמת גניבת האיברים, באמצעות חטיפה, רציחות, או איומים. כאשר קצירת האיברים מתבצעת על ידי גורמים רפואיים שאינם בפיקוח, אין שום ערובה לטיב ההליך הרפואי, או לכך שמוכרי האיברים יזכו לקבל את הטיפול הרפואי הדרוש להם לאחר קצירת האיבר.

מה חשיבותה של תרומת איברים?

מעבר לאפשרות להציל את חייו של חולה, בגופו תתבצע השתלת איברים, כאשר לכם, לאחר המוות, כבר אין שימוש באותן כליות, בל, או ריאות, תרומת איברים מצמצמת את שוק הבשר הזה, של סחר באיברים. ככל שהשתלת איברים תהיה זמינה יותר ומאגר האיברים יגדל, כך יקטן הצורך ברכישת איברים וביצוע השתלות בדרכים לא חוקיות של סחר.

שימו לב! שוק הסחר באיברים אינו מבוסס על מוכרי איברים שמעוניינים בהכנסה נוספת, אלו הם אנשים קשי יום שחיים במצוקה כלכלית ורעב. סוחרי האיברים מנצלים את מצוקתם בכדי להתעשר. מעבר לניצול המצוקה בהסכמה, יש לא מעט אירועים בהם אנשים נחטפים, או נרצחים, במטרה לקצור מגופם איברים למכירה. בסין דווח כי נחטפו מאות אנשים ואיברים נתלשו מגופם עודם חיים ולאחר מכן, גופותיהם הושלכו לתוך בורות. תרומה תקטין את הביקוש לאיברים הללו.






מאמרים אחרונים

קישורים
- השתלת איברים
- מוח עצם
- דם טבורי
- השתלת שיניים
- השתלת ריאות
- השתלת לב
- השתלת קרנית

חיפוש באתר



צור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:




מפת האתר