טיפול וריפוי סרטן באמצעות תאי דם טבורי

טיפול בסרטן באמצעות תאי דם טבורי

אחת המחלות הקשות והקטלניות כיום, הינה מחלת הסרטן. סרטן הינה קבוצה של מחלות, אשר נגרמות בשל התחלקות תאית אבנורמלית ובלתי נשלטת, ושליחת גרורות (metastasis) לשאר איברי הגוף דרך מחזור הדם, איברים או המערכת הלימפתית.

למחלות סרטן אשר מתגלות בשלב מוקדם, ישנו סיכוי רב יותר להגיע לתוצאות טיול טובות יותר, אשר מחזיקות מעמד לאורך שנים רבות ואף לכול החיים.

למחלות הסרטן יש מספר דרכי טיפול, הרבה בכפוף לשלב בו התגלתה המחלה הארורה, גיל האדם, מיקום הגידול הסרטני בגוף, סוג הגידול הסרטני ובאם נשלחו גרורות.

להלן רשימה חלקית של טיפולים אפשריים בסרטן:
  • ניתוח כירורגי
  • רדיותרפיה
  • כימותרפיה
  • טיפול ביולוגי
  • השתלת מוח עצם
  • השתלת תאי גזע (stem cell) - דם טבורי

מהו דם טבורי?

אחת ההחלטות הראשונות, שעל הורים שזה עתה הולידו תינוק היא, האם לשמר את הדם הטבורי שלו.

במהלך חודשי ההריון, מקבל התינוק את מזונו, חמצן, מפריש פסולת וכדומה דרך חבל הטבור המקשר בינו לבין אימו. מרגע שיצא התינוק לאוויר העולם, נחתך חבל הטבור.

הדם שנשאר בחבל הטבור הוא דם טבורי.

בשנים האחרונות נמצא, שדם טבורי המכיל תאי גזע-אב, יכול להציל חיים. תאי הגזע יכולים להפוך לרקמות בריאות בעתיד ולהחליף את הרקמות "החולות" בסרטן - על ידי החלפת תאי הסרטן בתאי הגזע (stem cell), במחלות סרטן, כגון לויקמיה.

לכן, לאחר לידת התינוק, ההורים צריכים להחליט האם להקפיא ולשמור את תאי הגזע מהדם הטבורי.

כיצד נשמר דם טבורי?

לאחר לידת התינוק ולידת השלייה, שואבים כ-100 מ"מ דם מחבל הטבור באמצעות מחט המוחדרת אליו, זהו הליך קצר (כ-30 דקות) ואינו כרוך בכאב.

הדם שנשאב, מוכנס לשקית מיוחדת עם חומרי קרישה ומוקפא בחנקן נוזלי בטמפרטורה של 190 מעלות. הליך הקפאה זה מאפשר את שימור הדם לאורך שנים.

איפה נשמר הדם הטבורי?


הדם הטבורי שנאסף, נשמר בבנקים ומכונים מיוחדים לשמירת דם טבורי, שפזורים לכול אורך הארץ, וכמו כן, ניתן לשמור את הדם הטבורי בבתי חולים ומרכזי שימור דם טבורי באירופה.

שמירת הדם הטבורי יכולה להיעשות באופן פרטי, רק לאותה משפחה וכרוכה בתשלום לבנק או מכון על איסוף ושימור הדם, או באופן ציבורי בבתי חולים, כך שהדם הטבורי ישמש גם אנשים אחרים שיימצאו מתאימים.

תאי גזע (stem cell)

תאי גזע הנקראים גם תאי אב, הינם תאים בעלי יכולת לייצר תאים רבים מסוגים שונים, כיוון שהם עדיין לא עברו תהליך התמיינות ו"תפקידם" בגוף עוד לא נקבע. תאי גזע יכולים להחליף בעתיד תאים פגועים מרקמות שונות, כגון: תאי כבד, תאי כליה, תאי לב, תאי מערכת העצבים וכדומה.

תאי גזע יכולים לעזור ב100% לתינוק עצמו, 50% להורי התינוק ו25% לאחים ואחיות של התינוק.

** לפני איסוף תאי גזע, האם צריכה לחתום על טופס מיוחד שיאפשר התחלת הליך זה.


מאמרים אחרונים

קישורים
- סיסטיק פיברוזיס
- השתלות

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
קוצב לב | השתלת מוח עצם | השתלת לבלב | מפת האתר

על ידי השתלת תאי דם תבורי (נכון לכתוב דם טבורי ולא תבורי) ניתן להלחם במחלת הסרטן.