תרומת איברים

מהי תרומת איברים וכיצד ניתן להציל חיים?

תרומת איברים היא הצלת חיים

תרומת איברים, היא למעשה העברה של איבר מסוים, מגופו של אדם אחד, לרוב אדם מת, לגופו של אדם אחר בכדי לבצע השתלת איברים. בכדי לאפשר השתלת איברים, מטבע הדברים דרושים איברים והבחירה, לתרום, היא בחירה שיכולה להיעשות רק על ידי התורם, במהלך חיו.

חולים רבים מאבדים את חייהם, לא בשל מחסור בטכנולוגיה רפואית, לא בשל מערכת בריאות לא מתקדמת, אלא מהסיבה הפשוטה שהם זקוקים להשתלת איבר מסוים ונאלצים לחכות להשתלה זמן רב בשל מחסור בתורמים.

כך אדי בן דרור, נפטר בגיל 28, לאחר שסבל מאי ספיקת כליות סופנית. אדי המתין במשך שנתיים לשיחת הטלפון שתבשר לו כי נמצא תורם ותבוצע ההשתלה שתציל את חייו. כאשר בוצעה ההשתלה, מצב בריאותו היה כה מדורדר שלא החזיק מעמד ונפטר כעבור חודשיים.

במהלך התקופה בה אושפז, העלה בפני חבריו ומשפחתו רעיון, לפיו אנשים יוכלו לחתום במהלך חייהם על כרטיס, במסגרתו הם מצהירים כי לאחר מותם – ברצונם לתרום את איבריהם לצרכי השתלות ולהציל חיים.

הרעיון של אדי קרם עור וגידים וזהו למעשה חזון העמותה שנקראת על שמו – אדי. פעילי אדי עושים מאמצים רבים במטרה לעודד מודעות לתרומת איברים והצלת חיים, להגדיל את מספר התורמים ולצמצם את זמן ההמתנה ורשימת הממתינים.

מחסור בתורמי איברים בישראל

דו"ח של הועד להשתלות באיחוד האירופי, אשר פורסם בסוף שנת 2007, מדרג את ישראל כמדינה השלישית מבחינת כמות הסירובים מצד המשפחות – לתרום את איברי הנפטרים. הדו"ח סיקר נתונים מ – 50 מדינות בעולם והתמונה בישראל, בלשון המעטה, עגומה מאוד: 53 אחוז מהמשפחות מסרבות להציל חיים ולתרום את איבריהם של הנפטרים.

אחת הסיבות להיקף הסירובים הגדול, טמון בבלבול שתרומת איברים יוצרת בקרב אנשי דת. במשך שנים רבות, נושא תרומת האיברים עודד המון דילמות מבחינת ההלכה ועד עצם היום הזה, למרות האפשרויות הרבות לתרום איברים בדרכים שאינן סותרות את ההשקפה ההלכתית, קיימת רתיעה רבה.

בשנת 1987 נקבע על ידי הרבנות הראשית לישראל, כי בהתקיים מספר תנאים ניתן להתיר העברת איברים. בקביעתה מנתה הרבנות בין השאר את התנאים הבאים:

  • הוכחות קליניות להרס מוחלט של גזע המוח.

  • הוכחה לכך שנשימה העצמונית חדלה לחלוטין וכך במהלך 12 שעות לפחות.

  • לרופאים הקובעים את מותו של התורם, לא יהיה קשר ישיר, או עקיף לרופאים המשתילים את איבריו בחולה.

  • נציג הרבנות הראשית יהיה חלק מהצוות הקובע את המוות.

בכדי לעורר בציבור הדתי מודעות לנושא תרומת האיברים ולאפשר תרומה בדרכים התואמות את דרישות ההלכה, הוקמה עמותת הוד, הפועלת בכדי ולהעניק הסברה בנושאי הלכה ורפואה בכל הנוגע לתרומת איברים ומציעה כרטיסי תרומה ייחודיים, שיבטאו את הסכמתו של אדם לתרומת איברים במסגרת האפשרויות שמקיימות את אמונתו ההלכתית.
סחר איברים - השתלות לא חוקיות

קיימים חילוקי דעות רבים בנוגע למוסריות סחר באיברים. תומכי הסחר, נוקטים בגישה קפיטליסטית וטוענים כי איבריו של אדם הם מוצר ככל מוצר אחר וכי בשוק חופשי, ראוי שיוצמד אליהם תג מחיר. לטענתם, כל עוד המוכר, הסוחר והקונה יוצאים נשכרים מהעסקה, אין בה רע. מנגד, מתנגדיו של סחר באיברים טוענים כי בחברה אנושית לא כל דבר שניתן לקבוע לו מחיר, ראוי שיהיה סחיר.

תרומת איברים - נתונים על ניצול התרומות

מעקב ישראלי מקיף מראה כי ישראל מנצלת בצורה מקסימאלית את התורמים הקיימים וכי יחסית למדינות אחרות – השתלות איברים מיושמות ביעילות וממוצע האיברים שנלקח מכל תורם גבוה מאוד. לנתונים המלאים לחץ כאן...מאמרים אחרונים

קישורים

חיפוש באתרצור קשר:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:
השתלת איברים | מפת האתר

ולים רבים מאבדים את חייהם, לא בשל מחסור בטכנולוגיה רפואית, לא בשל מערכת בריאות לא מתקדמת, אלא מהסיבה הפשוטה שהם זקוקים להשתלת איבר מסוים ונאלצים לחכות להשתלה זמן רב בשל מחסור בתורמים.